Kako bo Nemčija uveljavljala dublinska načela o razporeditvi beguncev v EU

Vračanje le v sodelovanju z drugimi državami EU. Nemčija še ne načrtuje zapiranja meja.

Objavljeno
11. november 2015 17.34
GERMANY-EUROPE-MIGRANTS
Barbara Kramžar, Berlin
Barbara Kramžar, Berlin
Berlin - Nemčija se vrača k dublinski uredbi, ki za obravnavanje prošenj za azil v večini primerov določa tiste države, kjer so prosilci vstopili v Evropsko unijo. O tem, kaj to konkretno pomeni, se je Delova dopisnica v Berlinu po telefonu pogovarjala z dr. Tobiasom Platejem iz službe za stike z javnostjo nemškega notranjega ministrstva.

Pri vsakem beguncu se pogleda, ali je registriran v evropski banki podatkov Eurodac in s tem tudi v eni od članic EU in če je, se začne preverjanje, ali bo lahko za azil vseeno zaprosil v Nemčiji ali pa se bo začel postopek vračanja, je povedal predstavnik za tiske nemškega notranjega ministrstva.

»Po uredbi iz Dublina na državo, v kateri je registriran, najprej naslovimo prošnjo za vrnitev in počakamo na odgovor, ali s prošnjo soglašajo ali ne, potem pa se odločimo o vrnitvi ali pa tudi ne, odvisno od položaja.« V Berlinu se zavedajo, da registriranje zdaj poteka zelo nepopolno, pa čeprav so to po pravilih EU dolžne izvesti vse članice. »Pričakujemo, da bodo to izpolnjevale, dokler se to ne bo zgodilo v velikem obsegu, pa ne moremo pričakovati vračanj dramatičnih razsežnosti.«

In kako bo Nemčija ukrepala, če bodo sosednje države begunce še naprej z vlaki, avtobusi in drugače prevažale do njihovih meja? »Nemčija že nekaj časa urgira, da pričakujemo spoštovanje evropskega prava, formalno pa pri tem ne more narediti veliko, saj je uveljavljanje evropskega prava v domeni evropske komisije, nadzor pa stvar evropskega sodišča. Več od političnega urgiranja in sporazumnega vračanja ta čas ni niti v načrtu niti mogoče.« Na vprašanje, ali se Nemčija zaveda velikih težav, ki bi pri morebitnem vračanju doletele komaj dvomilijonsko Slovenijo, je predstavnik nemškega notranjega ministrstva ponovno poudaril, da vračanja potekajo v dogovoru z drugimi državami in tudi sicer ni mogoče pričakovati dramatičnih številk.

Vračanje po dublinskih načelih se je že začelo enaindvajsetega oktobra, a ti postopki zahtevajo čas, je povedal predstavnik nemškega notranjega ministrstva, a tudi povedal, da njegova država za zdaj nima v načrtu popolnega zapiranja državnih meja.